Zimą nawet traktor może wpaść w poślizg

Okres zimowy to czas mrozu, śniegu, lodu. Może być wszystko na raz, ale i występować pojedynczo. To, że w zależności od pór roku samochody mają koła o innej gramaturze rowków każdy już wie. Wiosną i latem opony letnie, późną jesienią, zimą i na przedwiośniu- zimowe. Zimą można wykorzystać dodatkowo łańcuchy na koła podczas bardzo trudnych warunków związanych ze śniegiem i śliską nawierzchnią.

Traktor czasami może mieć problem

Zdawałoby się, że ciągnik to już ma takie koła, że pojedzie po każdej nawierzchni bez dwóch zdań. Okazuje się, że i on czasami potrzebuje wsparcia.

Traktor jest w stanie wyciągnąć samochód z rowu, nawet gładko mu to pójdzie, gdy jest ku temu sprzyjająca aura, ale gdy w grę wchodzi śnieg i śliska nawierzchnia, wyciągnięcie samochodu z rowu może okazać się trudniejsze. Mieszanina ziemi i śniegu stworzy śliskie błoto, przez co koła mogą się ślizgać i nie ruszyć z miejsca, co najwyżej zachlapać wszystko wokół błotem lub śniegiem.

Opony też mają „ubranka”

Opony przystosowane do zimowej aury, to wymóg, którego każdy powinien bezsprzecznie przestrzegać, natomiast, by traktor dał sobie radę z wyciągnięciem auta ze śliskiego gruntu i sam nie popadł w tarapaty, to oprócz zimowych opon przydadzą się tutaj dodatkowo specjalne łańcuchy zimowe do pojazdów rolniczych.

Jak się okazuje, takie cudo techniki jest przeznaczone nie tylko dla samochodów osobowych, czy budowlanych. Producenci zadbali także o taki sprzęt także dla pojazdów rolniczych, nie tylko dla traktora, choć głównie o niego chodzi.

Łańcuchy są produkowane w różnych rozmiarach, żeby można było dopasować je do wielkości koła. Niekiedy mają system napinający. Ważne jest, aby łańcuch był dopasowany całościowo, by podczas jazdy nie spadł.

Przezorni zawsze zabezpieczeni

Wiadomo, że czasami „Polak mądry dopiero po szkodzie”, ale dobrze jest wyciągnąć wnioski z tego porzekadła i nie czekać, nie uważać, że „ja nigdzie traktorem nie będę wyjeżdżać”, ponieważ może się zdarzyć, że jednak trzeba będzie akurat wtedy, gdy warunki zimowe będą najmniej sprzyjające, wyjechać tym ciągnikiem ze stodoły w jakimś konkretnym celu, by coś przetransportować, komuś pomóc itp. Warto zaopatrzyć się już zawczasu w odpowiednie specjalne łańcuchy zimowe do pojazdów rolniczych.